Zāliena kopšana

 

Zāliena pļaušana

Augšanas sezonā zālienu pļauj vidēji reizi nedēļā, nogriežot 1/3 daļu no zāles augstuma. Pēdējā pļaušana sezonas laikā ieteicama vēlu rudenī, ieregulējot pļaujmašīnu uz zemāko augstumu. Zālienu labāk pļaut pievakarēs. Izvairieties no zāliena zemas pļaušanas karstā laikā. Citos apstākļos pļaušanas augstums atkarīgs no zāliena sugu sastāva (rakstīts uz sēklu iepakojuma – tur jābūt norādītam arī ieteicamajam pļaušanas augstumam).

 

Pļaušanas augstumi:

  • pļavas auzenei un dažādām pļavu zāļu šķirnēm 4-5 cm;
  • maura skarenei, pļavas skarenei, sarkanajai auzenei, daudzgadīgajai airenei 2-3 cm;
  • parastajai smilgai 2 cm.

Ja neesat pārliecināti par sava zāliena sastāvu, pļaujiet 4-5 cm augstumā. Zema pļaušana nepieciešama, ja zālienā ieviesies baltais āboliņš vai citas zāliena nezāles, kas pievilina bites un ierobežo zāliena izmantošanu.

Intensīvi koptā zālienā nopļauto zālīti labāk neatstāt mulčai – tā samazina gaisa piekļuvi un kalpo par infekciju perēkli, turklāt padara zālienu slidenu.

Nopļauto zāli var likt kompostā maisījumā ar ravētām nezālēm vai sienu; nelieciet pļauto zāli vienkopus lielā kaudzē – tā var aizdegties vai vismaz zaudēt daudz no vērtīgajām organiskajām vielām.

Pļaušana noteikti nepieciešama arī pirms zāliena vertikulēšanas un aerācijas. Tad pļaujmašīnu ieregulē uz zemāko pļaušanas augstumu.

Pļaujmašīnas asmenim vienmēr jābūt kvalitatīvi uzasinātam, it sevišķi, pļaujot nesen ierīkotu zālienu.

 

Zāliena laistīšana

Zāliena laistīšana nepieciešama sausā laikā. Jālaista retāk, bet bagātīgāk. Sausās augsnēs jālaista biežāk un ilgāku laiku nekā mālainās. Jāuzmanās no pārlaistīšanas, lai pārlieku nesablīvētu augsni un neizskalotu barības vielas, kā arī pārmitrā augsnē cieš zāliena saknes.

Laistīšana nepieciešama arī pēc zāliena aerācijas, mēslošanas un piesēšanas, ja nav nokrišņu.

Laistīšanai piemērotākas ir rīta stundas. Ja dienā gaisa temperatūra pārsniedz +27 0C, dienas vidū zālienu 3-5 minūtes rasina

 

Zāliena vertikulēšana un aerācija

Ar aeratoru var veikt kā vertikulēšanu (agri pavasarī un rudenī), tā aerāciju (visu augšanas sezonu). Aeratoram jābūt ar 2 dažādiem veltņiem: zobaino un atspertapu veltni.

1) Zobaino veltni izmanto vertikulēšanai agri pavasarī (aprīlī/ maija sākumā), kad augsne vairs nav slapja, kā arī rudenī (septembrī) pirms mēslošanas ar rudens mēslojumu;

zobainais veltnis.jpg

 

Vertikulēšana nodrošina gaisa ieplūšanu augsnē, palīdz cīnīties pret platlapju nezālēm un sūnām, izvāc zāliena atmirušās daļas (kūlu), kā arī sadala zāliena cerus, palīdzot likvidēt „cinīšus”.

Vertikulēšana ir apjomīgs darbs; tas ir efektīvāks, ja aeratora aprīkojumā ietverto savācējtvertni neizmanto. Aeratora izplēstās zāliena daļiņas savāc ar lapu grābekli un transportē uz komposta vietu. Darba atvieglošanai lielāko daļu vispirms var savākt ar zemu ieregulētu zāliena pļaujmašīnu, kurai piestiprināta savācējtvertne.

Nav jāsatraucas, ja zāliens pēc vertikulēšanas izskatās „samocīts” – jau pēc nedēļas vai divām tas būs pārsteidzoši skaists.

2) Atspertapu veltni izmanto aerācijai reizi 1-2 mēnešos visu augšanas sezonu.

saru veltnis.jpg

Aerācija nodrošina gaisa ieplūšanu augsnē, palīdz cīnīties pret platlapju nezālēm un sūnām, kā arī savāc zāliena atmirušās daļas un koku nobiras. Var izmantot aprīkojumā ietverto savācējtvertni.

tvertne.jpg

Zālienā nedrīkst būt akmeņi vai citi cieti priekšmeti, kas var sabojāt aeratora veltni. Aeratoru nedrīkst izmantot vietās, kur ierakti elektrības kabeļi, radiosētas vadi, ūdensvadi u.c. komunikācijas.

Ja pēc vertikulēšanas vai aerācijas (un mēslošanas) nav gaidāmi nokrišņi, zāliens bagātīgi jāsalaista ar ūdeni.

 

Zāliena mēslošana

Vislabāk izvēlēties mēslojumus, kas slāpekli satur lēni izmantojamā formā. Ieteicams mēslošanu veikt uzreiz pēc zāliena aerācijas. Nemēslot, ja gaisa temperatūra pārsniedz +20 0C.

  1. Agri pavasarī pēc zāliena aerācijas – ar slāpekli (N), fosforu (P) un kāliju (K) saturošiem minerālmēsliem. Vienā virzienā izsēj pusi no paredzētās izsējas normas (normu skatās uz mēslojuma iepakojuma). Otru pusi izsēj perpendikulāri pirmās devas izsējas virzienam. Mēslojums jākaisa vienmērīgi, lai zālienā neparādītos atšķirīga krāsojuma laukumi.
  2. a nepieciešams (ja zāliens nav „sulīgi zaļš”), mēslošana jāatkārto 1-2 reizes vasaras laikā.
  3. Pēdējā mēslošana sezonas laikā vēlama septembrī – ar t.s. rudens mēslojumu, kas nesatur slāpekli.

Ja pēc mēslošanas nav gaidāmi nokrišņi, zāliens bagātīgi jāsalaista ar ūdeni. Ūdens strūklai jābūt vienmērīgai – kā lietum, no augšas, – lai mēslojumu (un zāliena sēklas) nesastumtu kaudzītēs.

Reizi 2-3 gados zālienu vēlams piesēt, iekaisot jaunas zāliena sēklas jau esošajā zālienā. To dara pēc vertikulēšanas vai aerācijas; var darīt vienlaikus ar mēslošanu.

 

Zāliena apmales apgriešana

Zālienu apgriež pa līnijām gar bruģa, un dobju malām (un sienām) reizi sezonā vai biežāk, ja nepieciešams. Izgrieztās zāliena daļas savāc ar lapu grābekli un transportē uz komposta vietu.

Dažas zāliena apmaļu griešanas ierīces ir aprīkotas arī ar bruģakmeņu starpu tīrītāju. Bruģakmeņu starpas regulāri jātīra, pretējā gadījumā cieš ne tikai izskats, bet arī bruģa segums – bruģakmeņu starpās uzkrājas ūdens, kas ziemā sasalstot izcilā un drupina akmeņus. Iztīrītajās bruģakmeņu starpās no jauna iepilda un ieslauka skalotu smilti.

 

 

Zāliena mulčēšana

Vidēji reizi 3 gados agri pavasarī pēc vertikulēšanas un mēslošanas (un piesēšanas) zālienam uzber un rūpīgi izlīdzina 0,5 cm melnzemes vai komposta slānīti. Nekādā gadījumā nedrīkst bērt biezāku slāni, citādi zāliens iznīkst! Ja nepieciešms izlīdzināt kādu ieplaku, pirms zemes piebēršanas vecā velēna obligāti kārtīgi jāuzplēš vai jānoņem. Uzbērto zemi pieblietē, iesēj jaunas sēklas un vēlreiz pieblietē – drīz vien apstrādātais laukumiņš iekļausies pārējā zālienā.

 

* Brīdinājumi par darba drošību: ieteicams izvēlēties agregātus ar benzīna dzinēju, nevis elektrisko, lai izvairītos no nelaimes gadījumiem, piemēram, sapļaujot elektrības vadu. Lielākām platībām (virs 300 m2) elektrības pievads var būt arī visai neērts. Nekad neaiztieciet agregātu darbīgās daļas, ja nav atvienota aizdedze! Netuviniet agregātus atklātai liesmai! Izmantojiet agregāta instrukcijā paredzētos darba aizsardzības līdzekļus (aizsargbrilles, austiņas, piemērotus apavus u.c.)!

 

Izdrukāt šo rakstu

 

© www.palmija.lv